OLDŘICH BARTOŠEK Licencovaný restaurátor ministerstvem kultury ČR | Projekt Kutuzov
15824
post-template-default,single,single-post,postid-15824,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Projekt Kutuzov

Projekt Kutuzov

Dílna se zabývá také výrobou kovaných a měděných plastik. Jednou z nejrozsáhlejších byla výroba sochy Kutuzova, která stojí v Křenovicích u Slavkova.
Před 30 lety přišel s nápadem vybudovat pomník maršálu Michailu Illarionoviči Kutuzovovi křenovický rodák Karel Ochmann. K tomuto záměru z finančních důvodů v té době bohužel nedošlo. Plastika sochy (původně s pískovce) měla být umístěn v ulici Na Liškově, kde měl Kutuzov hlavní štáb.

S blížícím se 200. výročím bitvy u Slavkova jsem proto navázal na tehdy nerealizovaný projekt a jistě pozoruhodnou myšlenku a podle dochovaného sádrového modelu moje dílna sochu zrealizovala. Po zajištění sponzorů a přispění obce Křenovice k tomu došlo v roce 2005.

Plastika postavy M. I. Kutuzova je provedena v mírně nadživotní velikosti. Oproti původnímu záměru je vyrobena z tepaného měděného plechu a s nerezo-vou kostrou. Umístěna je na mramorovém podstavci v Křenovicích u Slavkova, v ulici Na Liškově. Celý pomník na upraveném náměstí byl pak slavnostně odhalen 4. prosince 2005 za účasti mnoha představitelů politického a veřejného života našeho regionu a státu.

Štítky: