OLDŘICH BARTOŠEK Licencovaný restaurátor ministerstvem kultury ČR | Repase kovaných a měděných korouhviček
15600
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15600,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Repase kovaných a měděných korouhviček

O této realizaci

Tento rozlehlý zámek se nachází u Klatov, nedaleko od Nepomuku. Jeden z posledních vlastníků, než objekt přešel do rukou státu, byl majitel zbrojařských závodů, Emil Škoda. Dnešní podoba zámku je dána historickou přestavbou z roku 1897 v romantickém slohu. Na stavbě se prolínají novogotické, novorenesanční a novobarokní styly.

 

Střešní věžičky se nacházejí na hřebenech střechy zámku. Původní byly vyrobeny před téměř 130 lety ze zinkového plechu. Ten se používal pro svou tvárnost, jako náhražka mědi. Zinkový plech se už dnes nevyrábí pro svoji malou životnost. Vzhledem k působení slunečního záření totiž časem křehne a praská. Nové věžičky byly po dohodě s majitelem a pracovníky památkové péče nahrazeny replikami, kované části pak byly zrestaurovány. Kovaných a z mědi tepaných střešních zakončeních věží se nachází na celém zámku okolo čtyřiceti. Jedná se o různé, tvarově odlišné druhy věžiček a korouhviček. Všechny tepané části byly nahrazeny replikami z měděného plechu.

Kde to je?

Zámek Žinkovy

Kategorie
Střešní korouhve
Tags
2007