OLDŘICH BARTOŠEK Licencovaný restaurátor ministerstvem kultury ČR | p.f. 2006
15732
post-template-default,single,single-post,postid-15732,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

p.f. 2006

p.f. 2006

Násilí, vraždy, terorizmus. Toto slyšíme čím dál tím více ze všech stran. Nepomáhají ani sebepřísnější zákony. Lidé, kteří toto zlo páchají, se však žádnými zákony neřídí. Přitom už na počátku křesťanství přinesl Mojžíš z hory Sinaj něco na způsob zákoníku, bylo to Desatero Božích přikázání.

Šesté přikázání dle desatera v bibli zní „Nezabiješ.“ Podle římskokatolické církve je však na místě pátém. Asi bylo kvůli závažnosti posunuto na přednější místo. Každopádně je to jediné přikázání z desatera, jehož porušení je absolutně nevratné. Při zhřešení ostatních přikázání se toho zase tak moc neděje a při troše dobré vůle se dají odčinit. Přesto si myslím, že přikázání „Nezabiješ“ by mělo být spíše na místě prvním.

„Nezabiješ“, jak jednoduché přikázání, ovšem žádné z přikázání není tak povrchní, jak zní, neboť každé má svou moudrost a myšlenku. Zde se neříká jen nezabiješ, ale také neubiješ! Neubiješ lidského ducha, neubiješ lidskou sílu, energii, lásku. Je to přikázání proti jakémukoli násilí. Nejde tedy jen o hmotné zabití, ale i prohřešení se proti samému smyslu lidského života.

Proto jsem tento pomyslně vražedný nástroj přeměnil v blahopřání do nového roku 2006 s přáním, aby se takto přeměnily všechny zbraně světa, a nám se žilo v tom nadcházejícím roce lépe.

rovnost_prani-z-kovu