OLDŘICH BARTOŠEK Licencovaný restaurátor ministerstvem kultury ČR | p.f. 2004
15728
post-template-default,single,single-post,postid-15728,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

p.f. 2004

p.f. 2004

Před několika lety jsem vytvořil pomyslné dveře, které by mohly být jakýmsi mezníkem pro vstup naší země do společné Evropy. A tato moje naděje, že nezůstaneme stát na okraji tohoto historického dění, tak významného i pro celý svět, se stane v tomto novém roce skutečností. Už sama naše poloha ve středu Evropy je předurčena k tomu být v centru událostí, neboť ze středu naší země se rozbíhají na všechny čtyři světové strany státy budoucí Evropy. Té Evropy, kam nepochybně patříme.

Samo přijetí do Evropské unie naplánované na květen má pro nás nepochybně svůj význam. Keltové jakožto naši předkové uctívali právě počátek května jako krok do nového života. A tak i my symbolicky vstupujeme do nové společné Evropy na začátku jednoho z nejkrásnějších ze čtyř ročních období v roce. Naši předkové taktéž pohlíželi na svět jako na čtyřúhelník, protože sama země byla pokládána za čtverec se čtyřmi stranami.

Stojíme tedy na prahu nového roku se čtyřkou na konci. Když jsem začal chodit do školy a někdo něco neuměl, říkalo se, že dostane stoličku. Od té doby mám se čtyřkou spojen název stolička. A ona ta stolička zase není tak špatná, pokud se nejedná o klasifikaci. Židle nás vlastně doprovází po celý život. Na židli (trůn) usedali vládcové a mocní tohoto světa, stejně tak jako prostí lidé. Vykonáváme vsedě svou práci, několikrát za den na ni sedáme při jídle a pro některé zase slouží k odpočinku po celodenní práci. Je to, aniž si to náležitě uvědomujeme, náš neodmyslitelný společník.

Nevím, jestli ten, kdo vymyslel židli čtyři nohy, se nechal inspirovat všeobecně známými věcmi jako to, že naše země má čtyři světové strany, že dělíme náš kalendář na čtyři roční období, že známe čtyři živly, že prožíváme nestále se opakující cyklus ráno, den, večer a noc, a nebo jenom usoudil, že to, na čem máme sedět, bude stabilní právě se čtyřmi nohami.

Protože příští rok vstupujeme do Evropské unie, budeme potřebovat stát nohama pevně na zemi. A tak si říkám, proč ne sedět a rovnou na čtyřech. To pro jistotu, že kdyby se nám z toho podlomili kolena, tak abychom nepadli na zadek.

Proto Vám přeji v tom novém roce 2004 čtyřnásobně více úspěchů než v tom starém, klidné posezení a žádné pády.