OLDŘICH BARTOŠEK Licencovaný restaurátor ministerstvem kultury ČR | p.f. 2003
15726
post-template-default,single,single-post,postid-15726,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

p.f. 2003

p.f. 2003

Marně jsem pátral, proč mohou být pohádkovým bytostem v některých pohádkách splněna vždy jen tři přání. Tato trojí možnost se objevuje také v různých bájích a pověstech, známe Svatoplukovy tři pruty svornosti, nebo trojice svatá – otec, syn a duch svatý apod. Zřejmě je to tím, že trojka je magické číslo vyjadřující úplnost počátku, středu a konce, jako je zrození života, život sám a jeho zánik. Po konci zpravidla přijde opět začátek, ale to už je většinou jiná pohádka.

Zde máte tři oříšky, které nejsou určeny pouze pro Popelky. Pokud se Vám je podaří rozlousknout, máte šanci získat tři přání. A jak už to někdy v pohádkách bývá, první dvě většinou promarníme, a tak nám zůstane pouze jedno, to poslední. Pokud se splní, je to někdy víc než dost. Važme si proto jakýchkoliv splněných přání, ať už jsou sebenepatrnější a na první pohled bezvýznamná. Nemusí se totiž už nikdy opakovat. Pohádky nás o tom dostatečně přesvědčují a je chyba, že jim ze zásady nevěříme.

Přál bych Vám proto v tom novém roce 2003 mnoho splněných přání a plno radosti z nich.